poprzednia galeria

Monika

rocznik '83, rysowniczka

Czasem mam poczucie, że nie mam wielkiego talentu,
jednak moją siłą wyrazu jest prostota.

Rysowanie to dla mnie forma komunikacji, próba nazwania i uchwycenia tego, co nas otacza. Kiedy chcę wyrazić to, co siedzi w głowie, nadać kształt myślom, uczuciom czy zdarzeniom, albo po prostu na chwilę oderwać się od codzienności – sięgam po czystą kartkę, długopis i rysuję.

Rysować lubiłam od zawsze. Moja mama często wspomina sytuację, gdy mając niespełna roczek wykonałam swoje pierwsze dzieło – gruszką na ścianie nad łóżeczkiem. Na szczęście z czasem wybrałam kredki, pisaki i ołówki. Pamiętam niesamowicie ilustrowane baśnie Puszkina, potem zachwyt nad prostymi rysunkami w Muminkach i Mikołajku. Próbowałam je kopiować i mówiłam, że kiedy dorosnę będę „rysować bajki”.

Na studia z historii sztuki wybrałam Wrocław i to tutaj powstały Palcówki – proste, krótkie formy komiksowe. Zaczęło się od bazgrołek na skrawkach papieru. Ich cechy charakterystyczne to zabawna mimika brwi, wysoki poziom sarkazmu i kolorystyka w odcieniach sepii. Opowiadają o tym, co spotkało mnie lub moich znajomych, czasem to co gdzieś zaobserwuję, usłyszę, albo po prostu to co nie do końca wiadomo jak pojawiło się w mojej głowie. Fakt, że są ludzie do których trafia moje poczucie humoru ubrane w prostą, minimalistyczną formę jest dla mnie bardzo ważny.

następna galeria

Komiksowe paski publikuję na FB i blogu: http://palcowkishortykomiksowe.wordpress.com/